“Етър” – завладяващ открит музей, който всеки българин трябва да посети

Ако ви предстои пътуване до Габрово, етнографски музей “Етър” (https://etar.bg/) е задължителна спирка. Смятаме, че всеки българин поне веднъж трябва да посети това място. Идеята, стояща зад изграждането на музея, е българите да бъдат поставени в реална обстановка от онова време. Факт е, че, посещавайки го, ще научим много повече за възрожденска България, отколкото от всяка книга или картина. “Етъра” е създаден по идея на Лазар Донков, който иска да пресъздаде в умалена версия възрожденското Габрово. Днес ще ви разходим виртуално из тесните улички, окъпани със занаятчийски дюкянчета и колорит. 

Занаятите

През годините на Възраждането в Габрово се развиват над 20 занаята. Сред тях са дърворезбарство, грънчарство, иконопис, кожухарство, коларство, шекерджийство и много още. Посетителите на музея днес могат да се сдобият с автентичен сувенир, изработен от майсторите в дюкяните на “Етъра”. Вървейки из калдъръма, загледайте изложените изделия, можете да се сдобиете с качествено изработен колан, свирка с гравюра на вашето име, ножове или ръчно рисувана икона. Освен да си купите, можете и да научите как се правят подобни предмети. Ако пък искате да усетите вкуса на “Етъра”, опитайте местните сладкарски изделия, придружени от кафе на пясък. 

И след като споменахме занаятите, знаете ли, че те поставят началото на ново движение? Някога по време на османското владичество, хората изграждали къщите си навътре в двора. Така получавали известно уединение и сигурност. По време на Възраждането, когато се развиват занаятите и търговията, това се променя. Хората започват да строят къщите си откъм улицата, за да може дюкяните им да са видими за купувачите. Горните им етажи остават по-широки за повече пространство и точно така са пресъздадени в открития музей. 

Съоръженията

Знаете ли какво е бичкиджийница? Ако отговорът е не, можете да я видите, когато сте в “Етъра”. Това е съоръжение за бичене на дъски и талпи, което заменя триона и прави работата много по-бърза и лесна. Освен бичкиджийница, можете да видите още точило, тепавица, валявица, струг, воденица и още. Интересно е да се докоснем до инструменти, които днес изглеждат архаични, а някога са били огромно улеснение в живота на възрожденските българи. 

“Етъра” е част от “100-те национални туристически обекта” и посещавайки го, можете да запълните още едно поленце с печат. Музеят е място, което няма да ви омръзне, колкото и пъти да сте отишли да го видите. Перфектен е и за семейна разходка, защото е едно наистина нестандартно и различно изживяване за децата. Струва си младите поколения да се докоснат до миналото на страната, в която са се родили.